Mis on pesitsusrahu?
Pesitsusrahu tähendab lindude mitte häirimist haudumise ja poegade üleskasvatamise ajal. Pesitsusrahu asemel kasutatakse vahel ka sõnu raierahu ja linnurahu.

Miks on vaja pesitsusrahu?
Eesti metsad on oma peamiseks pesitsuspaigaks valinud ligikaudu 80–100 linnuliiki. Metsalinnustiku arvukus on vähenemas. Selle põhjuseks on näiteks peale metsaraie veel ohud rändeteedel, kliimamuutused ja maaspesitsejate puhul röövluskoormus (Metsalindude arvukuse muutused perioodil 1983–2018). Pesitsusrahu on vajalik uue põlvkonna linnupoegade üles kasvatamiseks ning Eesti elurikkuse hoidmiseks.

Looduskaitseseaduse paragrahvi 55 järgi on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine, samuti lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.

Millal tuleb pidada pesitsusrahu?
Kaitsealadel tuleb hoiduda raietöödest 15. märtsist kuni 31. augustini, majandusmetsas 15. aprillist kuni vähemalt 15. juulini.

Kuidas pidada pesitsusrahu?
Lindude pesitsusperioodil tuleb hoiduda metsaraiest, aias puude, põõsaste ja hekkide pügamisest. Samuti tuleb puutumata jätta oksa- ja risukuhjad, kuhu linnud võivad pesa teha.

Heinateo võiks lükata suve teise poolde. Vältimatu niitmisvajaduse korral tuleks seda teha ala keskelt äärte poole.

Kassidele on lennuvõimetud linnupojad kerge saak, seepärast tuleb oma lemmikloomad hoida toas või õues range järelevalve all.

Täieneb jooksvalt.

Kontaktandmed

Eesti Ornitoloogiaühing
eoy@eoy.ee
eoy.ee

Päästame Eesti Metsad
info@savetheforest.ee
savetheforest.ee